ØJNENE DER SER: – Udstilling i Rotunden, Skørping februar/marts
Med Rebild Bibliotekerne som arrangør udstiller kunstneren Anni Gamborg i Rotunden, KulturStationen i Skørping, i februar og marts. Udstillingen hedder ØJNENE DER SER, og bibliotekerne håber, at rigtig mange vil komme for AT SE.
Kovending og Lars Tyndskid
Interessen for ord og formidling fornægter sig ikke i hendes malerier, hvor titler som Hønsesalat, Kovending og Lars Tyndskids Mark spiller en vigtig rolle for de små og ofte humoristiske billedfortællinger.
Universet spænder vidt fra det meget farverige og detaljerede til det helt enkle, hvor kun et par ord i sort og hvidt udgør motivet.
Fælles for alle værkerne er altid det lette og finurlige udtryk, som meget gerne må inspirere til enten smil, eftertanke eller samtale.
Også som broderier…
Ud over originalværker fremstiller Anni Gamborg også kort og plakater, som forhandles i butikker og gallerier landet over, og senest har firmaet Fru Zippe, der som erklæret mål har at forny broderiet, fremstillet en serie broderi-kits af hendes motiver.
Foredrag fra fødsel til død
Sammen med Else Marie Drost holder Anni Gamborg foredraget ”Hønsesnak og Hanegal”, med udgangspunkt i hendes serie af hønse-malerier. Her sætter makkerparret, med fortællinger, fællessange og, ikke mindst, et sammenlignende kig ind i hønsegården fokus på menneskelivet fra fødsel til død.
Anni Gamborg er bosiddende i Gammel Ullits nær Farsø.