Træet tændes i Haverslev søndag eftermiddag, – med julemand..!

Annonce

Årets festlige juletræstænding på Torvet i Haverslev finder sted på søndag den 2. december midt på
eftermiddagen, – den 1. søndag i advent.
– På denne skønne 1. søndag i advent vil vi afsløre udsmykningen, når vi sammen med byens borgere i alle aldre tænder julelysene i vores dejlige by, fortæller Tove Hjulmand, formand for Haverslev Borgerforening.
Det er iøvrigt en udsmykning, som Borgerforeningen selv har lavet og finansieret, dog med tilskud fra diverse fonde, blandt andet Jutlander Bank, Spar Nord og Lokalrådet for Haverslev/Ravnkilde: – En stor tak til alle disse sponsorer for støtten, slutter formanden.

Forhåbentlig har Julemanden og hans kone tid til at komme forbi med lidt godter på søndag, – i hvert fald er han allerede på vej, så vidt vi ”har hørt på vandrørene”. Der vil blive danset omkring juletræet, og Haverslev Menighedsråd har sørget for sangblade til deltagerne i dagens anledning.

Juletræstændingen afsluttes i lighed med de seneste mange år med gløgg og æbleskiver, som Himmerlandcentrets Idrætsefterskole i Haverslev, (HCI) er vært ved.
Ved samme lejlighed kan alle interesserede iøvrigt tage et nærmere kig på HCI’s nye, flotte tibygning.