Fanget i Farten – uge 37

Annonce

Åbent hus: Arden Vandværk a.m.b.a. holder åbent hus fredag den 11. september. Denne dag er alle forbrugere, håndværkere og forretningsforbindelser inviteret indenfor under overskriften: Kom og se dit vandværk.

Mere strik i Kig Ind: Tag strikketøjet under armen og kom til et spændende foredrag om mode og strikketeknik i Kig Ind i Nørager. Lene Randorff fra Lillestrik.dk fortæller, med udgangspunkt i sin seneste strikkebog, om moden i 60’erne, 70’erne og 80’erne. En mode, som i bogen er blevet opdateret, så den passer til kvinder i dag. Udover selve foredraget er der udvalgt strikketeknikker, som deltagerne kan afprøve – man skal dog selv medbringe garn og strikkepinde nr. 3 og 4.

Klezmerduo: Torsdag den 10. september er der mulighed for at opleve både nordisk og østeuropæisk folkemusik i Astrup Kirke. Det sker, når Klezmerduo giver koncert i kirken. Astrup Menighedsråd er arrangør af koncerten og vil efterfølgende være vært ved et lille glas vin.

Lyrik i Rotunden: Forfatter Susan Skovborg Roed har boet i Skørping og har tidligere læst op af sine bøger ved arrangementer på KulturStationen. Torsdag den 17. september er Susan Skovborg Roed tilbage, og denne gang vil hun læse op af og fortælle om sin nyeste bog ”Eline – Duedronningen”. Bogen er et fortællende digt om Susan Skovborg Roeds mormors barndom.

Halfdan i Øster Hurup: I år kunne den kendte danske forfatter Halfdan Rasmussen være fyldt 100 år. Dette markeres med flere arrangementer landet over, herunder flere i vores lokalområde. De fleste kender Halfdan Rasmussen for hans børnebøger og ”Tosserier”. De færreste ved, at Halfdan Rasmussen også var modstandsmand, hvor litteratur smeltede sammen med samfundskritik, og at han i krigsårene, i lighed med Morten Nielsen og Tove Ditlevsen, kæmpede for at få sine digte udgivet. Denne historie blev formidlet af Teaterkredsen Mariagerfjord i Øster Hurup Multihus fredag den 4. september. Læs om de øvrige arrangementer i Rebild Kommune og postnummer 9510 på www.vores-avis.dkReklamelink.

Forfatterforedrag: Kim Leine debuterede først som forfatter i en alder af 45 år. Ved et kommende forfatterforedrag på KulturStationen i Skørping, vil han fortælle mere om sit liv – herunder den lange vej til at debutere som 45-årig. Hovedtemaet for foredraget er dog hans nye roman ”Afgrunden”, som tager sin begyndelse under den finske borgerkrig i 1918 og afsluttes i Københavns gader i 1944. Det er KulturStationen og Rebild Bibliotekerne, der står bag arrangementet.

Trailløb er populært: Trailløb, dvs. hvor man løber på smalle stier eller skovbunden i den uforudsigelige natur, er populært som aldrig før. Konceptet stammer fra USA. Den nye tendens omtaltes for nylig i et af de store, danske dagblade, hvor artiklen blev suppleret af billeder fra Rebild Bakker med Trail Run instruktør Erik Bols fra Hotel Comwell Sport Rebild Bakker.

Sang gør glad: I sidste uge fortalte Vores Avis om en række kor i lokalområdet, som nu har taget hul på efterårssæsonen. Landsbykoret i St. Brøndum melder sig nu også klar til efterårssæsonen, som starter tirsdag den 8. september. Koret mødes i forsamlingshuset og eneste krav til deltagerne er, at man kan lide at synge.

Også korsang i Bælum: I sidste uge fortalte Vores Avis om en række kor i lokalområdet, som nu har taget hul på efterårssæsonen. Også i Bælum er der mulighed for at lufte sangglæden og røre stemmebåndene sammen med andre. Bælum Sangkor mødes hver mandag på Østhimmerlands Ungdomsskole, hvor det firestemmige kor øver på et bredt repertoire.

Oplev Nibe: Det er ikke kun Rebild Kommune, der ønsker sig nye borgere. Også sildebyen Nibe ønsker sig flere indbyggere. Derfor holder de ”åben by” lørdag den 12. september, hvor også det nye Nibe Torv bliver indviet. Aalborg-borgmester Thomas Kastrup-Larsen står for indvielsen, som også byder på musik leveret af Aalborg Kulturskole.

Country på Terndrup Kro: Terndrup Kro og Terndrup Borgerforening inviterer til Country Night torsdag den 24. september. Kroen byder på den helt store cowboy buffet. Efter maden giver Tamra Rosane koncert på kroen. Tamra Rosane er bl.a. kendt fra utallige tv-optrædender, koncerter m.m., hvor hun har fornøjet med sprøde country melodier.

Infernal i Stubhuset: Torsdag den 5. november er der intimkoncert med Infernal i Stubhuset i Støvring. Hør de populære dance numre, som du aldrig har hørt dem før, når Infernal giver akustisk koncert i Stubhuset den 5. november.

Gang i Støvring: Fredag den 18. september kommer projekt Gang i Danmark for sidste gang forbi Støvring. Den lille musiklastbil stopper denne gang ved Super Brugsen. Her vil Fede Finn og Funny Boys sætte gang i eftermiddagen med et par af deres glade ørehængere, før bilen drøner videre til Aars og Hadsund.