Aktiv vinterferie for 400 børn i Mariagerfjord
I denne uge holder skolebørnene i Mariagerfjord Kommune vinterferie, og for mange af dem bliver det en aktiv ferie. Aktiv Ferie er et læringsprojekt, hvor Mariagerfjord Kommune har fået midler fra Kulturministeriet og NordeaFonden til at afprøve nye tiltag for børn og unge. Når uge 7 er gået, vil over 400 børn have deltaget i et af de i alt 26 tilbud. Her har de prøvet nye sportsgrene og fritidssysler i foreningslivet rundt i hele Mariagerfjord Kommune.
Aktiv Ferie har i denne omgang afprøvet en helt ny tilmeldingsform. Foreningerne, der byder ind med aktiviteter til aktiv ferie, har efterspurgt en tilmeldingsform, hvor hver enkelt forening får sine egne tilmeldinger direkte i mailboksen. Tidligere er alle tilmeldinger gået centralt til kommunen via Conventus, hvorefter de er blevet sendt ud til foreningerne efter tilmeldingsfristen. Derfor afprøver fagenheden Kultur og Fritid i Mariagerfjord Kommune nu et nyt system.
Inspiration fra Thisted
Den nye tilmeldingsform er inspireret af Thisted Kommune, hvor man har kørt Aktiv Ferie-tilmeldinger ude i foreningerne i årevis. Ændringerne betyder, at foreningerne selv vælger, hvornår der er sidste tilmeldingsfrist til deres aktivitet, og så kan de konstant følge med i, hvem og hvor mange, der tilmelder sig deres aktivitet. Ændringen betyder også, at foreningerne nu selv skal administrere og give svar til de tilmeldte.