Høj puls og glade miner ved Rebild- løbets tøjindsamling

Annonce

Rebildløbet startede for et par uger siden en indsamling af brugt løbetøj og -sko til fordel for løbere, som ikke selv har det nødvendige løbetøj/sko. Og der var nok at se til, da tøjet skulle sorteres forleden dag. Nu kan alle være med til træningen forud for Rebildløbet, som gennemføres den 11. juni.

Drengene fra Asylcenteret i Skørping og de flygtninge, som var mødt op i Skørping Idrætscenter, var ekstremt glade, da repræsentanter fra Rebildløbet fredag aften kunne viderebringe sækkevis med lækkert, brugt løbetøj. Flere af drengene havde ikke haft det fornødne løbetøj og sko til at kunne deltage i Rebildløbets 13-ugers træningsprogram.

Masser af tøj

Det viste sig, at folk fra Skørping og omegn havde masser af guld i gemmerne! Genbrugsbutikken i Skørping, som varetog den praktiske del af indsamlingen, modtog i omegnen af 60 par sko i alle størrelser, masser af løbe-T-shirts, shorts, tights, træningsdragter, strømper, fodboldstøvler, et par golfsko – og en selskabskjole, som vist var gået galt i byen. Faktisk blev der doneret så meget sportstøj, at genbrugsbutikken til sidst ikke havde plads til at huse det hele!

Stolthed og høj puls

Repræsentanter fra Rebildløbet brugte flere timer på at sortere de mange kasser og poser, og det var med stor stolthed og høj puls, at bilerne blev proppet og den store sending kunne leveres på Asylcenteret i Skørping. Nu er der intet, der spænder ben for, at drengene kan deltage i Rebildløbets 13-ugers træningsprogram på lige med alle andre frem mod selve løbet den 11. juni.