JCI Erhvervsseminar med kendte oplæggere
Der er stor opbakning fra det lokale erhvervsliv til Junior Chambers JCI Erhvervsseminar om Teknologi, Bæredygtighed og Energi.
JCI Mariagerfjord, som er arrangørerne af det store erhvervsseminar, som afholdes i Hobro fredag d. 30. september, glæder sig over, at de lokale virksomheder i høj grad kan se potentialet i at deltage i seminaret.
– Det virker som om, vi med vores temaer Teknologi, Bæredygtighed og Energi har ramt noget, der står højt på dagsordenen hos mange virksomheder i Mariagerfjord, som har udvist stor interesse for at deltage, fortæller tovholder på erhvervsseminaret Louise Mari Kjeldgaard og uddyber: – Derudover deltager både Mariagerfjord kommune, Erhvervsrådet og ”Noget for Livet’”stærkt i arrangementet.
Da der samtidig deltager omkring 100 JCI-medlemmer fra hele landet, vil deltagerne på erhvervsseminaret derfor få rig mulighed for at udvide deres netværk i løbet af dagen.
SpaceCom lægger lokaler til erhvervsseminaret
Louise Mari Kjeldgaard glæder sig over, at den lokale virksomhed SpaceCom har sagt ja til at lægge lokaler til erhvervsseminaret og være vært for en rundvisning på virksomheden.
– At erhvervsseminaret gennemføres på SpaceCom giver deltagerne en unik mulighed for at få et indblik i en utrolig spændende højteknologisk virksomhed med en interessant iværksætterhistorie og en virksomhedsfilosofi, som bygger på bæredygtighed, socialt ansvar og en organisation baseret på tillid, pointerer Louise Mari Kjeldgaard.
En række kendte og markante oplægsholdere
Kendte og markante oplægsholdere med lokalt islæt deltager i seminaret.
Louise Mari Kjeldgaard glæder sig samtidig over, at det er lykkedes at sammensætte et program med nogle meget stærke oplægsholdere, der har noget på hjerte inden for hvert sit område:
– Peter Christensen, adm. direktør i Hobro-virksomheden Sintex siden 1997, som udvikler løsninger inden for pulvermetal til bl.a. levnedsmiddel-, pumpe- og vindmølleindustrien, vil holde et oplæg med fokus på, hvordan man går fra at have ordene energi, bæredygtighed og teknologi i virksomhedens visioner og strategier til at leve det ud i praksis og samtidig præstere at blive supergazelle-virksomhed.
– Sundshedsekspert Christian Bitz vil inspirere deltagerne til at skabe et sundt liv, hvor vores krop og hjerne fungerer optimalt, og hvor vi evner og lyster at præstere hver dag.
– Axel Olesen, fremtidsforsker og repræsentant for Big Future, vil komme med indspark til, hvordan virksomheder kan skabe holdbar vækst, positionere sig selv og skabe værdi ved at imødekomme megatrends som ressourceudfordringer, digitalisering, klimaforandringer og den voksende globale middelklasse.
– David Guldager, digital trendekspert ved TV2, vil tage tilhørerne på en retrospektiv tidsrejse med kurs mod fremtiden, hvor han vil introducere morgendagens teknologiske trends og faldgruber og gøre virksomheder klogere på, hvordan de kan udnytte de teknologiske landvindinger til at optimere forretningen. David Guldager afløser iøvrigt den tidligere annoncerede oplægsholder Nikolaj Sonne.