Gør som byrødderne: LØB..!

Annonce

Rebild Kommunes Sundhedscenter, Rebilds Rigtige Mænd, Rebilds Rigtige Byrødder og Rold Skov Orienteringsklub (RSOK) inviterer lørdag den 10. september 2016 til ”Åben Træning” for alle interesserede i Triatland Rebild. Arrangementet er en del af det fælles nordjyske initiativ ”Derfor Nordjylland”, som kulminerer lørdag den 10. september med dagen ”Nordjylland holder åbent hus”.

”Derfor Nordjylland” er et samarbejde mellem de nordjyske kommuner, TV2 Nord og P4, og tager udgangspunkt i at skabe en landsdelsdækkende event, hvor de nordjyske kommuner viser ,hvad de bl.a. kan byde på af aktiviteter og events.

Lokal Rebild-baggrund:

Samarbejdet med aktørerne i Rebild Kommune er etableret på grundlag af samtaler mellem RSOK og formanden for Kultur- og Fritidsudvalget, byrådsmedlem Lene Aalestrup, som oprindeligt har foreslået, at der blev arrangeret et orienteringsløb omkring projektet Rebilds Rigtige Byrødder.

Det åbne orienteringsløb finder sted lørdag den 10. september, og varer cirka to en halv time med afslutning ved frokosttid, – eller så længe der er ”kunder”.

Stævneplads og Løbsområde

Operapladsen i Rebild Bakker fungerer som stævneplads under arrangementet.

RSOK laver tre forskellige orienteringsbaner.

1. Rigtige Mænd  banen – Konkurrenceklasse hvor Rebilds Rigtige Mænd og Rebilds Rigtige Byrødder deltager i to respektive klasser/konkurrencer. Men også åben for andre deltagere, som vil prøve kræfter med denne bane. Banen afpasset efter fysik og formåen på deltagerne (evt. individuelt!)

2. Familie banen  –  For familier og individuelle, der har lyst til at gå/løbe en tur. Banen tilrettelægges omkring Operapladsen, med enkelte afstikkere ind i skoven.

3. Børne banen  – Nem afmærket børnebane. Posterne er billeder af dyr, tegneseriefigurer og lignende, og banen går rundt i kanten af Operapladsen, så børnene selv kan finde rundt på den.

De forskellige banemuligheder eksponeres på pladsen, således at deltagerne og gæster/publikum kan orientere sig om mulighederne.

Specielt vedrørende Rigtige Mænd – banen:

Denne har en forud lavet startliste, hvor deltagerne ”seedes” i forhold til fysik og formåen. Der forventes ca. 12 Rigtige Mænd og ca. 12 Rigtige Byrødder.

Deltagerne startes med 1-2 minutters mellemrum fra en etableret startfunktion på stævnepladsen.

Evt. publikumsstræk på stævnepladsen forsøges arrangeret, så deltagerne kan følges af publikum.

Kom og se det spændende opløb

Sidste post og opløb til målbanner er på stævnepladsen.

Resultaterne med løbstider opsættes på en tavle i målområdet. Deltagerne løber med brystnumre, så speakningen kan identificere deltagerne.

RSOKs instruktører laver en kort forudgående instruktion omkring signaturer og teknik. Kort og kompasser stilles til rådighed af RSOK.

Vinderne blandt hhv. Rebild Rigtige Mænd og Rebild Rigtige Byrødder kåres via præmiepodie med plads til 1-2-3, og præcis som ved De Olympiske Lege i Rio forleden vil der blive uddelt guld-, sølv- og bronzemedaljer til de tre hurtigste. Rebild Sundhedscenter og Kommunikationsafdelingen skaffer desuden ”goodie-bags” til vinderne, seks styk ialt.

Specielt vedrørende Familiebanen og Børnebanen:

RSOK fremskaffer diverse hands-out fra Dansk Orienterings-Forbund til udlevering blandt børn og forældre.

RSOK leverer kort til disse baner.

Der forsøges etableret speakning på Rigtige Mænd – banen. Der arbejdes i øjeblikket på at skaffe et passende lydanlæg til begivenhden.

Flot med flag og bannere

Der etableres som nævnt en lille stævneplads på Operapladsen med flag og bannere (både fra Rebild Kommune og RSOK).

Desuden en start, hvorfra deltagerne sendes ud på banen. Ved stævnepladsen laves også en ”publikumspost”, som deltagerne kommer forbi undervejs i løbet, så tilskuere og presse kan se de rigtige mænd og byrødderne i aktion.

Endvidere opløb og mål med tidtagning og publicering af resultatliste, samt forfriskninger efter løbet – og den omtalte præmieoverrækkelse.

Oplevelser, vejning, kostbejledning og smagsprøver

Der opstilles et antal ”Oplevelsesboder”, bestående af telte som RSOK leverer og opsætter:

• Sundhedscentret har tilbud om vejning, kostvejledning og andet med fokus på sundhed

• Rebildporten informerer om oplevelser i Rebild Kommune, Triatland.’

• Rebild Kommune præsenterer ”den sunde snack”, logovand, kommunens visioner på sundhedsområdet og lignende i et stort telt opstillet til lejligheden.

• RSOK (Rold Skov OrienteringsKlub) fortæller om klubbens tilbud næste årds kæmpe-arrangement Danmarks-mesterskaberne i orienteringsløb 2017 samt Rebild 2 Dages 2016.