Farvefyldte malerier og frodige skulpturer i Nørager
Kultur- og Medborgerhuset Kig Ind i Nørager inviterer til Fernisering på søndag eftermiddag den 5. marts.
Billedkunstner Helle Kroer udstiller sine farverige billeder, mens Karin Røjkjær viser masker og skulpturer i papmaché og bronze.
– Jeg har altid har elsket at tegne og male, og har igennem mange år deltaget i mange forskellige malerkurser, fortæller Helle Kroer.
Malerierne er meget farvestrålende akrylmaling.
Hun har collagemalerier med fra byerne Aalborg og Aarhus. Fra byerne forbinder hun de spændende gamle, nye, smukke, grimme, kendte og mindre kendte ting.
– Byerne har altid spænden-de skulpturer, bygninger, kirker og seværdigheder jeg kan arbejde med siger hun.
Desuden medbringer hun også forskellige motiver som klovne, fisk og bygninger.
Masker og skulpturer
Karin Røjkjær udstiller masker og skulpturer i flere materialer, men hendes foretrukne er bronze og papmaché, og hendes maskers grundform er fremstillet af papmaché – et materiale som har været brugt i mange år, men i en årrække har været en overset kunstform. Materialet giver konstant muligheder for at lave forandringer, når hun arbejder med papmachéen, som var det ler. Den måde hun bemaler nogle af sine masker på, giver indtryk af, at de er lavet i fedtsten eller granit.
…også i bronze
I Karins bronzeskulpturer finder man et helt andet udtryk, men en unik understøttelse til hendes allerede eksisterende masker. Hendes formgivning og fortælling i bronze giver et mere elegant udtryk og viser at også her arbejder Karin selvsikkert og scenevant.
– Kom og mød de to kunstnere, som vil være til stede søndag eftermiddag; alle er velkomne og der er gratis entré, fortæller Eva Pedersen fra arrangørerne.
Udstillingen vises iøvrigt helt frem til den 7. maj alle mandage, tirsdage og torsdage.