Det bobler med idéer til sundhed og trivsel i Nørager
Borgerne i Nørager er i fuld gang med at finde ud af, hvad de 65.000 kr. fra Rebild Kommunes ”borgerbudget” skal bruges til.
Overskriften er ”Sundhed & Trivsel”, og Nørager er som tidligere omtalt én af tre byer i kommunen, som kan disponere over 65.000 kr. fra den særlige sundhedspulje i år.
Arbejdsgruppen bag Nøragers deltagelse i Sundhed & trivsel-projektet holdt idé-møde med alle interesserede forleden, og der kom mange gode idéer på bordet, – nogle mere realistiske end andre, budgettet taget i betragtning, men måske noget, der efterfølgende vil kunne arbejdes videre med.
Idéerne sat i banken
Det hele resulterede i en Idébank, hvorfra der fx kan nævnes:
* Optegning af løbe/gå ruter og mountainbikeruter i og omkring Nørager
* Forslag til forskellige sundhedsfremmende foredrag, fx med diætist
* Sund madlavning for forældre og børn
* Bustur til Rold skov med naturvejleder
* Projekt “Sund Nørager”/”Nørager på vægten”
* Afholdelse af “storelegedag” – med lege/idræt på tværs af generationer
* Udnyttelse af fælles områder i byen
* Afholdelse af “Golf Open”
* ”Drop in træning”, hvor man får mulighed for at prøve byens forskellige tilbud
* Mini golf i byen
Desuden kan nævnes forslag som skaterbane, løbebane og udendørs fitness.
Møde igen den 29. marts
Målet er at skabe en by, som fremstår indbydende, hvor der er rart at bo – og hvor der er tilbud til alle.
I første omgang arbejdes der videre med “Idébanken” frem til næste åbne borgermøde om en uge, onsdag den 29. marts.
– På mødet vil konkrete forslag og budgetter for de forskellige projekter blive fremlagt – hvorefter der dannes arbejdsgrupper, som vil stå for gennemførslen af de valgte projekter, fortæller Gitte Madsen på vegne af arbejdsgruppen.
Hvilke projekter, der skal arbejdes videre med, vil blive valgt på demokratisk vis ved afstemning – og som man siger “dem der stemmer, de bestemmer”.
– Derfor håber arbejdsgruppen naturligvis at se mange engagerede Nørager-borgere, som har lyst til at fremme sundhed og trivsel i Nørager – vores by; det er en enestående chance for at gøre noget godt for byen og byens borgere, slutter Gitte Madsen.