33% af dansk nåletræ-produktion er fra Nørlund Savværk i Rebild..!
Vi dyrker gavntræ i de danske skove – og ikke mindst i Rebild kommune; men kan vi også kalde det ”klimatræ”?
Det område, vi kalder Rold Skov, ejes for hovedparten af fire store ejere, med 1/5 til hver af Naturstyrelsen Himmerland, Nørlund fonden og Villestrup, 2/5 af Lindenborg.
Naturstyrelsen i Himmerland, Rebild Museums Savværkslaug og Nørlund Savværk havde sammen arrangeret en familiedag i Klima Rebild 17 lørdag før Påske. Alle interesserede var inviteret til at få et indblik i hugst og opskæring af træ. I Vedsted Skovhus blev der savet brædder til fremstilling af fuglehuse på bloksaven.
Gavntræ er det træ (ved) i skovbruget, som bruges til andet end brænde. Gavntræ anvendes som industritræ, emballagetræ og tømmer.
Skovrider i Naturstyrelsen Himmerland Bendt Egede Andersen fortæller: – Træer vokser. Råstoffet træ skabes hele tiden af naturen selv, – det er lavet af solenergi, kuldioxid (CO2) og vand. Træerne fjerner noget af den CO2 fra luften, som ellers ville give drivhuseffekt. Kulstoffet lagres inde i træet. Bygges et hus af træ vil én m3 træ lagre ét ton CO2. Hvis man derimod erstattede træet med mursten, ville én m3 mursten have udledt ét ton CO2. Træ som byggemateriale er betydeligt mere klimavenligt end andre materialer.
– I dag er 14% af Danmark dækket af skov. Der skal hele tiden fældes langt mindre træ end skovens tilvækst, og så skal skovarealet øges markant. Danmark er et skovfattigt land set i sammenligning med vores nabolande. Vi øger kun med ca. 1.500 ha om året, og vi skal øge med 5.000 ha, hvis vi skal nå målet på 25% skov omkring år 2100.
Bæredygtig skovdrift
– Vi har en bæredygtig skovdrift her i Naturstyrelsen. Vi høster skov ca. 20.000 m3 om året. 70% forarbejdes til papir, møbler, boligmaterialer mv. Kulstof lagres i den levetid det enkelte produkter har. En avis har en gennemsnitlig levetid på to måneder, mens træ i boliger i gennemsnit lever 75 år. Og så sørger vi hele tiden for at der kommer nye træer i stedet for dem vi høster, slutter Bent Egede Andersen sin fortælling om bæredygtig skovproduktion.
Om eftermiddagen åbnede Nørlund savværk (Norlund) porten til en helt moderne automatiseret savværksproduktion. Simon Mikkelsen, indkøbs- og produktionschef, og direktør Jørgen Skriver viste rundt på hele savværket og fortalte om produktionen af de mange forskellige trævarer. De er 40 ansatte; men kun fem-seks i produktionen. Der produceres 70.000 m3 om året, og det svarer til 300 m3 pr. døgn eller ca. 8-10 lastbiler pr. døgn. Da det kun er ca. 50% af råtræet, der ender som en trævare, er der en omfattende produktion af en række biprodukter: træflis – sælges til spånpladeproduktion, savsmuld – sælges til træpiller, sold – sælges til ridebaner, bark – sælges som biomasse og endelig kompostmateriale – sælges til inddækning mv.
Gæsterne fik vist de to savlinier, som kører med en hastighed på 60-90 m pr. min (afhængig af træart).
Voksende efterspørgsel på klimavenligt byggeri
Jørgen Skriver mener, der er et voksende marked for det klimavenlige træbyggeri og siger: – Vi saver kun dansk produceret nåletræ her på Norlund. Vi er nødt til at se træproduktion, bearbejdning og forbrug i en helhed. Træ er tungt at transportere. Det giver ingen mening at fragte det over store afstande, klimamæssigt bruger det alt for meget energi.
– Jeg kunne godt tænke mig, at staten går foran og viser vejen: at dansk groet træ bliver forarbejdet og bruges i Danmark. Husk på at staten er den største enkelte producent af råtræ. Den står for 1/3 af den samlede danske produktion.
SH