Landsbystafetten genopliver traditionen med sæbekassebiler

Annonce

Skibsted fik forleden overrakt Rebild Kommunes ”Landsbystafetten” af den seneste vinder af hæderprisen Gl. Skørping, med mange gode lykønskninger. Det skete på Læringscenter Himmerland (Skibstedskolen), hvor stafetten blev modtaget af to af skolens elever, som nu sammen med alle andre kan tage fat på en god-gammel disciplin fra før computerspillenes tid: Sæbekassebiler til et festligt byløb..!

Skibsted har med andre ord æren af Landsbystafetten i år, og vil gerne bruge den til at række ud på tværs af by og land til glæde for alle i alle aldre, – altså hele familien..!

Byg en sæbekasse-racer

Deltagerne bygger og udsmykker sæbekassebiler — som senere skal bruges i et fantastisk  ”race” igennem Skibsted med en ”grand finale” hvor ”Den Flyvende Kuffert” underholder. – Der kan sikkert også bliv til en ”håndpølse” og en sodavand, lyder det fra initiativtagerne.

Alt afhængig af antal deltagere og deres bopæl kan der dannes byggehold og findes velegnede byggepladser — og til dem der mangler håndværkersnilde vil der være en hjælpende hånd.

Festlig finale i september

Sæbekasse-rallyet afsluttes på sportspladsen til præmieoverrækkelse og udstilling af de flotte hjemmebyggede og hjemmemalede biler.

Hjemmeværnet passer iøvrigt på trafiksikkerheden, mens løbet afvikles.

Bilerne bygges og pyntes i løbet af sommeren og skal være klar til ”race”  lørdag den 2. september, – den omtalte hjælp og vejledning vil være til rådighed hele sommeren, så måske det kan være et hyggeligt sommerferie-projekt mange steder..?

– Vi vil udvikle og udvide venskaber og bekendtskaber byer imellem; vi vil gerne skabe en begivenhed, som byerne i omegnen kan samles om, understreger Skibsted-initiativtagerne i deres åbne invitation, som hermed er givet videre.