Facebook Twitter Instagram
    Sidste nyt:
    • Hvad er Black Jack og hvorfor er det så populært?
    • Gør salg lettere med en intelligent POS-løsning
    • Lækker frugt leveret lokalt
    • Gør din hverdag mere miljøvenlig
    • Hvordan blev online casino spil så populære i 2021?
    • Teambuilding: dyrk fællesskabet på arbejdet
    • Mangler du et eventbureau til at stå for dit næste arrangement?
    • Forbedre dine bage kundskaber igennem et bagekursus
    Vores Avis
    • Forsiden
    • Om os
    • Annonce-info
    • Redaktion
    • Kontakt
    • Artikler
      • Kultur & fritid
      • Sport
      • Politik & debat
      • Erhverv & forbrug
      • Bil & transport
      • Bolig, hus & have
      • Diverse
    • e – Avis
    Vores Avis
    You are at:Home»Artikler»Erhverv & forbrug»Kom og se: Sådan gik det til da farfar var ung..! – Høstarbejde med gamle traktorer m.v.

    Kom og se: Sådan gik det til da farfar var ung..! – Høstarbejde med gamle traktorer m.v.

    0
    By Redaktionen on 21. august 2019 Erhverv & forbrug

    På lørdag bliver det – ifølge meteorologerne – rigtig fint høstvejr. Heldigvis, for foreningen Rebild Veterantraktor indbyder alle til en nostalgisk høstdag, hvor der høstes med maskiner fra 1960’erne, 1970’erne og sikkert ældre endnu. Det foregår på markerne hos Søren Knudsen Christensen, Haverslevvej 46 ved Skørping, og der er gratis adgang for alle, når det går løs fra midt på formiddagen og seks timer frem. Den ligeledes lokale landbrugsmaskin-entusiast Jørn Larsen, Tranten, står i spidsen for initiativet, lige som det har været tilfældet med lignende arrangementer, hvor det gjaldt græsslåning/høslet i foråret og roeoptagning i efteråret. Det er første gang, der arrangeres høstdag i veteransamlernes regié. Der bliver iøvrigt ikke kun noget for øjnene, ørerne, lugtesansen og de nostalgiske følelser på høstdagen lørdag: Også smagssansen tilgodeses, da der kan købes både kaffe, kage med videre. 

    – På de fire fotos herover, taget ved et høstarrangement tidligere på sæsonen , Vesterbølle ved Aalestrup, ses fire historiske stadier i kornhøstens udvikling: Øverst den hestetrukne selvbinder, hvor kornnegene blev kørt hjem og tærsket i løbet af vinteren, i midten den traktorbugserede mejetærsker og nederst to udgaver af den selvkørende mejetærsker, som lige siden bare er blevet større og større..! – Som det fremgår side 13 kan lykkelige ejere af veteranmaskiner blot møde frem med maskineriet og deltage i høstarbejdet.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Lækker frugt leveret lokalt

    Sådan finder du drømmejobbet i Aalborg

    Danmarks hurtigstvoksende donutkæde Bronuts er kommet til Aalborg

    Comments are closed.

    Nyeste artikler
    28. juni 2022

    Lækker frugt leveret lokalt

    18. januar 2021

    Sådan finder du drømmejobbet i Aalborg

    23. juli 2020

    Danmarks hurtigstvoksende donutkæde Bronuts er kommet til Aalborg

    11. juni 2020

    Lej kontor i Aarhus hos eftertragtet kontorfællesskab!

    29. april 2020

    Ny dansk teknologi bag intelligent opsporing og mindskning af smitte på hospitaler og plejehjem

    © Vores Avis

    © Vores Avis

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.