Suldrup Senior Service har gennem et års tid været i gang med at gøre det attraktiv at gå ture omkring Suldrup Sø med den smukke natur.
Nu er projektet ved at være tilendebragt, så brugerne fra nær og fjern dels kan gå tørskoede rundt om søen, dels kan sidde ned og tage en lille hvilepause undervejs, – eller måske nyde den medbragte madkurv, hvem ved..?
Der er blevet lagt Stenmel på Stien hele vejen rundt om søen, så der nu er fast bund at gå på. Den seneste tid har de frivillige i Suldrup Senior Service fjernet de gamle bænke, lavet nye og sat dem på plads ved søen.
Genbrug og sponsorater
Bænkene er helt i tidens miljø- og genbrugsånd, lavet af brugte paller og meget populære, da de er gode at sidde på.
Materialerne til bænke og stenmel er sponsoreret af erhvervsdrivende i Suldrup samt Suldrup Borger- og Erhvervsforening. Der er iøvrigt også sat bænke op ved stierne omkring Suldrup og Hjedsbæk.
FOTO: Medlemmer af frivillig-korpset Suldrup Senior Service, som har lavet og opstillet de nye bænke og
forbedret sti-systemet omkring søen med stenmel.