Positiv økonomisk fremgang for virksomhederne i lokalområdet

Annonce

– De lokale virksomheder klarer sig nu betydeligt bedre end for fem år siden, fortæller Lisa Kjær, direktør i Spar NORD, område Rebild. – I 2010 var det kun 59% af de lokale virksomheder, som havde overskud, mens tallet i dag er helt oppe på 75%, uddyber hun på baggrund af en ny analyse med deltagelse af 670 lokale virksomheder.

Den store økonomiske fremgang for virksomhederne i området, med sorte tal på bundlinjen hos tre ud af fire i det seneste regnskabsår, fremgår af en analyse foretaget af Spar NORD Støvring, på baggrund af tal fra erhvervsdatabasen Proff.dkReklamelink, fremskaffet fra 672 lokale virksomheder via Erhvervsstyrelsen, med regnskabstal mindst fem regnskabsår tilbage.

– Analysen dækker så stor en del af det lokale erhvervsliv, at vi godt kan konkludere, at udviklingen i området altovervejende er positiv. Der er simpelthen en tydelig stigning i antallet af virksomheder i økonomisk fremgang, når vi måler på de vigtigste nøgletal, siger administrerende direktør Allan Jakobsen fra Eniro Danmark, der står bag Proff.dk.Reklamelink

En klar fremgang

– Der er tale om en overbevisende fremgang, og vi har nu den højeste andel af virksomheder med overskud i den femårige periode, som analysen afdækker, siger dir. Lisa Kjær fra Spar NORD i Rebild-området.

Analysen af de 672 lokale virksomheder viser også, at godt halvdelen lykkedes med at øge indtjeningen i seneste regnskabsår, ligesom knap 63 procent lykkedes med at øge egenkapitalen og dermed polstre sig økonomisk.

Opsvinget breder sig

Lisa Kjær peger på, at opsvinget i dansk økonomi generelt er begyndt at brede sig, og hun peger på lavere nedskrivninger i bankerne som et håndgribeligt bevis herpå:

– Som bank er vi på mange måder et spejl af økonomien omkring os, og vi har de seneste kvartaler set vores tab og nedskrivninger falde betydeligt – simpelthen fordi økonomien i virksomhederne er blevet bedre, uddyber Lisa Kjær.

Hun understreger dog, at de seneste kriseår også har medført et hårdt udskilningsløb, hvorfor en del af forklaringen på fremgangen også er, at de mindst levedygtige virksomheder for længst er gået konkurs.

– Det er naturligvis de mest levedygtige virksomheder, der står tilbage, men de er til gengæld i god gænge, lyder det afslutningsvis fra Lisa Kjær.

 

Hans Henrik Borup Laugesen

[email protected]Reklamelink

KORT & GODT:

Spar NORD er blandt Danmarks største banker med ca. 1.500 medarbejdere fordelt på 70 filialer over hele landet.

Spar NORD har næsten 400.000 kunder, og har gennem finanskrisen hvert år præsteret et trecifret million-overskud, senest 705 mio. kr. før skat i 2014.

Spar NORD ejes af ca. 120.000 aktionærer.

Den omtalte lokale erhvervsanalyse baseres på 672 lokale virksomheders lovpligtige årlige indberetninger til Erhvervsstyrelsen.

Lokale virksomheder med færre end fem års regnskabs-historik og virksomheder, som ikke er i ”normal drift”, er ikke medtaget.