Facebook Twitter Instagram
    Sidste nyt:
    • Hvad er Black Jack og hvorfor er det så populært?
    • Gør salg lettere med en intelligent POS-løsning
    • Lækker frugt leveret lokalt
    • Gør din hverdag mere miljøvenlig
    • Hvordan blev online casino spil så populære i 2021?
    • Teambuilding: dyrk fællesskabet på arbejdet
    • Mangler du et eventbureau til at stå for dit næste arrangement?
    • Forbedre dine bage kundskaber igennem et bagekursus
    Vores Avis
    • Forsiden
    • Om os
    • Annonce-info
    • Redaktion
    • Kontakt
    • Artikler
      • Kultur & fritid
      • Sport
      • Politik & debat
      • Erhverv & forbrug
      • Bil & transport
      • Bolig, hus & have
      • Diverse
    • e – Avis
    Vores Avis
    You are at:Home»Artikler»Bil & transport»Vil styrke området Bælum/Solbjerg med ”ringbus” hele ugen rundt
    bus

    Vil styrke området Bælum/Solbjerg med ”ringbus” hele ugen rundt

    0
    By Redaktionen on 23. januar 2018 Bil & transport

    Som en del af budgetaftalen for 2018 i Rebild Kommune blev der afsat penge til forbedring af den kollektive trafik, og specifikt blev der målrettet penge mod den østlige del af kommunen.
    Venstres byrådsgruppe kommer nu med et oplæg til en nytænkning af rutenettet i det østlige område, blandt andet med en helt ny ”ringbus”, som skal skabe langt bedre forbindelse mellem byerne og ikke mindst til hovednettet i Terndrup. Sagen kommer på byrådsmødet i denne uge, torsdag den 25. januar i Støvring.

    Byrådsmedlem Bente Søgaard (V), som selv er bosat i Bælum, har udarbejdet forslaget og fortæller: – Idéen med ringbussen er at skabe mobilitet i Bælum/Solbjerg området samt at knytte Rebild Øst Klyngen tættere sammen. Med indførelse af ringbussen vil der blandt andet skabes væsentlig bedre morgenafgang samt mulighed for offentlig transport efter fyraften og i weekenderne til og fra Bælum/Solbjerg-området.
    – Vi er så heldige at have Terndrup busterminal i rimelig nærhed, hvorfra der er fornuftige busforbindelser på alle tidspunkter af ugen.
    – Korup og Blenstrup betjenes af rute 54, som går gennem Terndrup, og med Ringbussen kobler vi Bælum og Solbjerg hertil. Det vil skabe mobilitet internt i klyngen samtidig med, at vores unge og alle andre uden bil ikke føler sig isolerede herude i den østligste del af kommunen, lyder det fra Bente Søgaard.

    Snak skal laves til handling
    Venstre har valgt at sætte
    forslaget på det kommende byrådsmøde for forhåbentlig at få byrådets opbakning til, at forvaltningen arbejder videre med forslaget.
    – I de seneste fire år har der været snakket meget om den kollektive trafik, men der
    er ikke rigtig sket noget. Nu er der sat lidt penge af, og fra Venstres side kommer vi nu med et helt konkret og nytænkende oplæg, som vi synes, der er rigtig gode perspektiver i at arbejde videre med, siger gruppeformand for Venstre Jeppe Ugilt.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Ny tjeneste fra Falck gør det lettere at være bilejer

    ANNONCE: Har du styr på dine bilnøgler?

    ANNONCE: Har du styr på dine bilnøgler?

    Comments are closed.

    Nyeste artikler
    28. juni 2022

    Lækker frugt leveret lokalt

    18. januar 2021

    Sådan finder du drømmejobbet i Aalborg

    23. juli 2020

    Danmarks hurtigstvoksende donutkæde Bronuts er kommet til Aalborg

    11. juni 2020

    Lej kontor i Aarhus hos eftertragtet kontorfællesskab!

    29. april 2020

    Ny dansk teknologi bag intelligent opsporing og mindskning af smitte på hospitaler og plejehjem

    © Vores Avis

    © Vores Avis

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.