44 forskellige tilbud på 2.-6. klassernes menukort til Aktiv Sommerferie 2016

Annonce

Aktiv Ferie for Børn 2016 byder på et bredt og forskelligartet aktivitetsprogram. Traditionen er et glimrende bevis og eksempel på, hvilke gode ting der kan komme ud af et samarbejde på tværs, – i dette tilfælde på tværs af kommunegrænsen mellem Rebild og Mariagerfjord kommuner, hvor skolebørnene kan få masser af fælles oplevelser.

Sommerlandet kommer til at summe af aktiviteter.

Igen i år er lokale idrætsforeninger, fritidsforeninger og institutioner gået sammen om at lave sommeraktiviteter for børn i Rebild og Mariagerfjord Kommuner i første og sidste uge af børnenes sommerferie. Det vil i år sige uge 26 og 31. Tilmeldingen er iøvrigt netop åbnet tirsdag den 17. maj.

Nogle eksempler:

Børnene kan for eksempel prøve spejderlejr med eventyrtema hos FDF Støvring, golfcamp i Rold Skov Golfklub, mini-ironman i Terndrup Idrætscenter, lave dance video med Rebild Kulturskole, orienteringsløbskursus i skoven med Rold Skov OK., Store Badedag i Støvring Svømmehal, svømme hos Sportsdykkerklubben Cimbrerne, komme ud og ride med Skørping Rideklub, prøve lystfiskeri flere forskellige steder, lave sund mad med Mariagerfjord Ungdomsskole, prøve kræfter på BMX-banen hos Dragon BMX i Hadsund og meget meget mere.

Masser af ”smagsprøver”

Aktiv Ferie for Børn er foreningernes og institutionernes mulighed for at vise børn og unge, hvad de kan byde på. Sommeraktiviteterne er som nævnt for børn i 2. til 6. klasse i de to samarbejdende kommuner, og trykte programmer blev uddelt på skolerne i sidste uge, før Pinseferien.

Begge kommuner hjælpes ad om en fælles hjemmeside, som beskriver aktiviteterne og styrer tilmeldingerne.

En billig fornøjelse

Aktiv Ferie for Børn giver lokale børn en aktiv sommer, med nye venner og nye aktiviteter. Det er nemt for børn og forældre at gøre brug af tilbuddene.

Man går ind på Aktiv Feries hjemmeside: www.aktiv-ferie.nu og som i en webshop kan man tilmelde sig aktiviteter og betale med Dankort.

Priserne er holdt på et niveau, så alle kan være med.