Mandeklubben fik lynhurtig oplevelse blandt flotte falke

Annonce

I onsdags var Mandeklubben fra Himmerlandshave Ældrecenter på besøg hos falkoner Frank Skaarup, ”Falkenborg” i Ll. Sønderup. Vejret var flot, himlen høj og blå, som den kun kan være i september, så det ideelle forhold til falkonér-opvisning.

Frank Skaarup har omkring 30 falke på sin dejlige gård, og medlemmerne af Mandeklubben nød at se, hvordan han træner og arbejder med de flotte falke.

Det gjaldt blandt andet to landerfalke, som han lavede opvisning med under besøget.

Resten af gårdens bestand er vandrefalke, og Frank opdrætter selv falke.

Han fik iøvrigt sin første falk allerede som 11 årig dreng, der var mange års erfaring bag hans spændende fortælling om, at falkene flyver ”almindelig flyvning” med en fart på 110 km i timen, og i dyk er der målt en fart på 443 km i timen!!!

Jagt med falke er forbudt i Danmark og Sverige, men tilladt i blandt andet Tyskland og England, hvor falkejagt betragtes som en del af ”kulturarven”.

En falk kan nå en alder på hele 25 år.

Hans Henrik Borup Laugesen

[email protected]Reklamelink

For de fleste deltagerer var det første gang, der var så tæt nærkontakt til de lynhurtige rovfugle.
Reklamelink For de fleste deltagerer var det første gang, der var så tæt nærkontakt til de lynhurtige rovfugle.