AFS udvekslinghos kendt lokal økologisk svinebonde

Annonce

Italienske Anita Falcolini var forleden uge i praktik hos økologisk svinebonde Preben Drastrup.
En praktik som sætter et flot punktum for hendes udvekslingsophold her i Danmark.

– Jeg mødte hver dag fra kl.8 til 16, og det var en praktik, som var meget speciel, fordi jeg lavede ”drenge arbejde”, og jeg er kun vant til at gå på gymnasiet. Jeg skulle køre traktor, gøre rent ved grisene, hjælpe med at kastrere smågrisene og hjælpe med at veje dem, der snart skulle sendes på slagteriet. Det var meget spændende. Jeg var mere trist over at slutte i praktik end på min sidste dag på gymnasiet. Alle på gården var rigtig søde, og jeg var den eneste pige, griner Anita, så jeg blev rigtig forkælet. Jeg valgte praktikken, fordi jeg så godt kan lide grise og syntes, de er rigtig søde, hvilket Preben og de ansatte på gården grinede meget af.
Hjemme i Italien er økologiske kød og mejeri produkter ikke så vigtig som her i Danmark. Der er ikke så mange gårde i syd Italien, hvor jeg kommer fra, fortæller Anita. I nord Italien er der flere gårde, men heller ikke her er det økologiske kød og mejeri produkter, der bliver lagt vægt på, så det er generelt for hele Italien. Derimod har vi mange økologiske grøntsager og frugt. Hvem ved om Anita kan tage sin erfaring med vores danske dyrevelfærd og økologi med til Italien.
Anita som er 17 år og kommer fra byen Fasano i syd Italien, hun har nu været i Danmark i 11 måneder og hjemrejsen til Italien nærmer sig.
Men først skulle hun fejre Sankt Hans og opleve, hvordan vi her i Danmark traditionen tro tænder bål, holder båltale og sender heksen til Bloksbjerg. Traditionen med at vi holder Sankt Hans stammer langt tilbage. Dengang, fejrede man Johannes Døberens fødsels, som ifølge Lukas evangeliet blev født seks måneder. før Kristus. I dag er det nok mere for de fleste her i Danmark blevet en hyggelig tradition, hvor vi mødes med venner, griller og ser bålet.

Det er forskelligt fra by til by hvilken helgen, der bliver fejret I Italien, fortæller Anita. I Firenze hvor Johannes Døberen er byens skytsengle, fejres Sankt Hans med optog, messer, fodbold, fest og fyrværkeri. I min by fejrer vi ikke Sankt Hans, fortsætter hun, men den 3. weekend i juni holder vi Sankt Maria. Sankt Maria er hellig i vores by, og det er hende, vi fejrer. I min nabo by Bari fejrer de Sankt Nicola 2. weekend i december. Vi har dog noget, der minder lidt om Sankt Hans, og det er i august, hvor vi som afslutning på sommer månederne holder Sankt Josef, hvor vi laver et lille bål og fejrer de lyse måneders afslutning, men vi har ingen heks som til Sankt Hans i Danmark.

Alle AFS udvekslingsstudenter rejser d. 25. juni tilbage til deres hjemlande. I den forbindelse holdt AFS Aalborg lokalforening søndag d. 11. juni afskedsarrangement for de udvekslingsstuderende, deres kontaktpersoner og værtsfamilier. Arrangementet startede kl. 11 med besøg hos Kvægbruget Oosterhof I/S. Derefter blev der spist tapas i Sumas, Suldrup maskinforretning. Alle udvekslingsstuderende fik en lille afskedsgave af lokalforeningen, og derefter holdt hver enkelt udvekslingsstudent en lille afskedstale på dansk, hvor de takkede deres respektive værtsfamilier for et fantastisk udvekslingsophold.
Anita forsætter med at fortælle, at i de sidste uger er det som om, jeg har levet i en drøm, fordi jeg slet ikke kan finde ud af, at om kun 7 dage skal jeg rejse hjem til Italien. Jeg føler, at Danmark er blevet mit hjem. Det er en helt anden verden, jeg lever i hjemme i Italien, og jeg tror, jeg får et kulturchok, når jeg kommer hjem. Jeg savner slet ikke Italien, men jeg glæder mig meget til at se mine bedsteforældre, som jeg er tæt knytte til og ikke har set i 11 måneder. Mine forældre har været og besøge mig her i Danmark, og der fik vi set landet fra Skagen til Sønderjylland og til København på ganske få dage. Jeg ville gerne vise dem det land, som jeg er kommet til at holde så meget af.
Det bliver meget vemodigt at sige farvel til Danmark, til min værtsfamilie og til alle de nye venskaber, som jeg har fået her i Danmark, men de sociale medier gør det heldigvis nemmere at holde kontakten.
Jeg vil ønske, at der er flere, som har lyst til at blive værts familie, for det er en helt unik måde for os unge at opleve et andet lands kultur på. En oplevelse som jeg altid vil have med mig her i livet, slutter en på samme tid trist, men også meget glad og vellidt Anita Falcolini.
Hvis dette har vagt interesse så kontakt AFS Aalborg lokalforening på tlf. 25777488 eller læs mere på www.afs.dk. Vi mangler værtsfamilier til de nye udvekslingsstudenter, der kommer til Danmark til august.