Forleden mødte omkring 10% af Bælums borgere op til borgermøde i Bælumhallen. På mødet blev Bælums første lokalråd etableret. Det blev et stærkt hold med 13 lokalrådsmedlemmer – herunder repræsentanter for byens to største foreninger BSI og Bælum Borgerforening.
Sidste år besluttede Rebild Kommune, at der i 2015 skal etableres lokalråd i byzonebyerne. Lokalrådene skal være bindeled mellem lokalområderne og kommunen. Derudover skal de koordinere, formidle og igangsætte aktiviteter i lokalområdet – bl.a. mellem lokale foreninger.
Det flotte fremmøde gav fuldt hus i Bælumhallens mødelokale. En arbejdsgruppe har lavet forarbejdet til Bælum Lokalråds etablering, og stod også bag forslaget til vedtægter. Arbejdsgruppen præsenterede desuden en række mulige arbejdsområder, det nye lokalråd kan påtage sig. Det gælder fx byfornyelse gennem sanering, nedrivning, renovering og oprydning. Dette forslag mødte bred opbakning fra de fremmødte borgere. Bytorvet blev fremhævet som eksempel på, hvordan man ønsker byen skal se ud i fremtiden.
Arbejdsgruppen fremsatte også ønske om en ny hjemmeside for Bælum-området. En byportal, som vil gøre det let for borgerne at holde sig orienteret om, hvad der sker i byen. Siden skal også være en direkte kontakt mellem lokalrådet og byens beboere. Der findes allerede en hjemmeside, men den bliver ikke brugt.
Foreningen Bælum.dk, som står for den nuværende byportal, er parate til at give opgaven videre.
Mulighederne for at lave en ny hjemmeside er allerede undersøgt. Foreningen Bælum.dk får sin egen repræsentant i lokalrådet. Primært for at overdrage hjemmesiden og hjælpe med start af den nye byportal. Den nye side vil få ”mere liv”, flottere layout og flere funktioner.
Bælum lokalråd kan ifølge vedtægterne nedsætte forskellige udvalg. Her stilledes der forslag fra salen om etablering af et ungeudvalg. Udvalget skal, hvis det etableres, være et talerør for byens unge. Begrundelsen lød ved borgermødet: ”Der foregår ikke så meget for de unge her i byen. Der er selvfølgelig sport. Men det kunne jo være, de unge mennesker selv har nogle gode ideer. ”
Arbejdsgruppen opfordrede på mødet alle tilstedeværende til enten selv at stille op som kandidater til lokalrådet eller komme med forslag til kandidater. I løbet få minutter var 13 kandidater og 3 suppleanter opstillet. Blandt kandidaterne var tilflytter Arne Beck samt Bente Søgaard fra arbejdsgruppen. Alle kandidater blev enstemmigt valgt til rådet.
Det blev aftalt på mødet, at lokalrådet skal vurdere arbejdsbyrden og på den baggrund eventuelt stille forslag om at indsnævre antallet af medlemmer ved næste ordinære borgermøde.
Med i lokalrådet er som nævnt en repræsentant fra hver af byens to største foreninger: BSI og Bælum Borgerforening.
Desuden fik Foreningen Bælum.dk og Bælumhallens bestyrelse hver én repræsentant i det nydannede lokalråd. Den oprindelige arbejdsgruppe, som har lavet forarbejdet til lokalrådet, repræsenteres ved tre medlemmer.
Der blev også valgt revisor og revisorsuppleant. Her blev arbejdsgruppens forslag til kandidater enstemmigt vedtaget med klapsalver fra salen. Ingen modkandidater stillede op.
Arbejdsgruppen var imponeret over det store fremmøde og opbakningen til det nye lokalråd. Valget gik hurtigt og smertefrit, og resulterede i et lokalråd med det maximale antal medlemmer og suppleanter. Efter mødet konstituerede det nyvalgte lokalråd sig. Bente Søgaard valgtes til formand, næstformand blev Kjeld Møller Eriksen, Søren Jørgensen kasserer og Per Nielsen sekretær.
Lokalrådets medlemmer er: Bente Søgaard (formand), Kjeld Møller Eriksen (Næstformand), Søren Jørgensen (Kasserer), Per Nielsen (Sekretær), Nicolai Nimann, Allan Rank, Henning Appel, Kasper Kjær Jensen, Klaus Jørn Soldam, Marianne Riise, Steffen Holmgren, Frank Jeppesen og Arne Beck.
Bente Vinther Jensen