Eftersøgningshund fra Støvring DcH finder ”julekort” langt ude i skoven

Annonce

Sanne Asmussen og King fra Støvring DcH gør det igen: Denne gang har de fundet et forsvundet IK-kort langt ude i skoven.

Det er med andre ord endnu en succes historie, om de dygtige eftersøgningshunde, hvis vigtigste opgave er at hjælpe andre.
En kunde havde tabt sit ID kort på en tur i Rold skov og kunne ikke finde det igen.
Fire uger senere blev Sanne og King sat på opgaven. Det kan være rigtig svært at huske præcist hvor man sidst havde det tabte, men efter en del grublerier, fandt man frem til området, hvor den uheldige ”taber” mente, at ID kortet var forsvundet.
Der er ikke meget fært på et ID kort, og det faktum at det havde ligget i skoven i fire uger gør opgaven svær. Men da først området var udpeget, tog det under 10 minutter for King at finde det.
Han er en meget glad hund, som springer afsted og generelt søger i et højt tempo: – Når jeg kommer ud til en kunde, starter jeg altid med at fortælle, at han er meget hurtig og springer rundt, men at de kan være helt rolige, for han søger, fortæller Sanne.
– For at vise at han rent faktisk er i gang med at løse opgaven, har jeg en pose hvori jeg samler alt det, som han hurtigt kommer med.
King er nemlig som eftersøgningshund kendt for med stor iver at samle alt op, som ikke hører til i naturen, og hver lille ting han kommer med er succes, og han får ros.
– I mandags var så en ekstra stor succes. Der kom han nemlig med det efterlyste ID, kort fortæller en glad Sanne, som forståeligt er meget stolt over sin firbenede bedste ven King.