Koncert med magisk stemning i Buderup Ødekirke søndag aften

Annonce

Publikum kan se frem til en næsten magisk stemning, når Rebild Kulturuger byder inden for til en helt særlig begivenhed i Buderup Ødekirke søndag d. 13. september.

Fløjtenisten Marianne Leth spiller ny og ældre musik for solo fløjte, men også et helt nyt værk af den unge danske komponist Mette Nielsen komponeret for Marianne Leth i sammenspil med eleverne fra Rebild Kulturskoles talentlinje, Johanne og Johanne, Anne Sofie, Christian, Sasha og Signe.

Og koncerten omgærdes desuden af lyssætning af kirken og af videoforløb skabt af fotografen og kunstneren Niels Fabæk. Videoerne gengiver optagelser fra Rold Skov, der således drages ind i kirkerummet som et akkompagnement til musikken ledsaget af røde, grønne, gule og blå farvesætninger.

Bach og Kursch

Marianne Leth er til daglig solofløjtenist i Randers Kammerorkester og har dertil et meget aktivt virke som solist og kammermusiker med og for især vor egen tids musik.

På koncerten spiller hun musik af Johan Sebastian Bach side om side med en uropførelse af komponisten Thomas Kursch og andre af tidens nye værker for fløjte af Wayne Siegel og Barry Truax. De 2 sidstnævntes værker ledsages desuden af medklingende elektronisk musik.

Det er ikke for meget sagt at aftenens mangfoldige virkemidler vil skabe fortryllende scenerier.

Koncerten begynder kl. 20, og det koster en 50’er at komme ind.

Det hele arrangeres af foreningen Ny Musik og Rebild Kulturuger og har økonomisk støtte fra Statens Kunstfond, Region Nordjyllands Kulturpulje og Rebild Kommune.