Et mord på Sicilien bliver “levende” på Mosskovpavillonen
Krimiforfatter Hans-Willy Bautz, med succes i blandt andet Danmark og Tyskland, fortæller og læser op fredag aften den 3. februar på Mosskovpavillonen ved Store Økssø, hvor værtsparret Hele og Johannes Dalgaard supplerer med italienske kulinariske oplevelser.
Hans-Willy Bautz tager i sit foredrag udgangspunkt i sin roman ”Mord på Sicilien – Et spor fører til Danmark”, hvor den kvindelige kriminalkommissær Angela Pecci har til opgave at efterforske mordgåden, i samarbejde med dansk politi og sin kæreste, den dansk/tyske journalist Michael Bech.
Forviklinger
Sideløbende er Michael Bechs ekskone forsvundet, og sammen med Angela Pecci forsøger han at opsoore hende.
Derved kommer parret på sporet af både menneskesmugling og organiseret prostitution, i et dramatisk handlingsforløb, som dels udspiller sig på Sicilien, dels på Syd- og Østsjælland, hvor bl.a. Stevnsfortet spiller en central og interessant rolle.
Også bogsignering
Hans-Willy Bautz vil berette om, hvordan han i det hele taget fik startet på sin forfatterkarriere med at skrive krimier, hvordan han har lavet research og hvor tæt han derved kom på den berygtede sicilianske Mafia.
Undervejs har han besøgt Sicilien flere end 25 gange.
Forfatteren vil læse nogle udvalgte afsnit fra bogen – uden at røbe alt for meget! – og der bliver mulighed for at købe sig et signeret, dedikeret eksemplar med hjem.
Kulinariske oplevelser
Helene og Johannes Dalgaard, værtspar på Mosskovpavillonen, haar til lejligheden sammensat en række spændende og delikate italienske smagsoplevelser i en menu, som også inkluderer italienske vine.