Rebild melder klar til to 1. maj-fester
En gammel tradition videreføres, når Rebild Store Bededag byder på ikke færre end to 1. maj-fester, henholdsvis i Terndrup Centret og ved Stubhuset i Støvring.
Begge steder krydres de politiske budskaber med både vådt og tørt samt liflig musik til øregangene.
Eneste gengangere blandt talerne begge steder er SF-folketingskandidat Thomas Klimek og Flemming Møller Mortensen, hvoraf sidstnævnte allerede er solidt placeret på Christiansborg, blandt andet som formand for Folketingets kulturudvalg og som sundhedsordfører for Socialdemokraterne.
Pattegris i Terndrup
I Terndrup Centret holdes den faglige tale af Søren Schytte, forbundssekretær i Blik og Rør, mens de politiske indlæg leveres af førnævnte Flemming Møller Mortensen (S), Thomas Klimek og Stine Brix (EL).
Allan Busk, formand for LO Rebild, sørger for velkomst-ordene, lige som han naturligvis er en central figur ved den senere uddeling af LO Rebild Prisen 2015.
Carsten Bo – kendt bl.a. fra musikgruppen Mænd i Blåt, underholder med musik og sang, og for børnene er der ansigtsmaling, ponyridning og gratis is.
Det hele munder ud i en hyggelig omgang helstegt pattegris med hvad dertil hører.
Bålristede pølser
Ved Stubhuset i Støvring er der også lagt op til hyggelig atmosfære fredag, når live-musikken tager fat, og der indledes med fællessang, inden det går slag i slag med taler af SF-folketingskandidat i Himmerland-kredsen Thomas Klimek, formanden for DSU Hobro Ane Kathrine E. Jensen, den helt lokale SF-folketingskandidat Britta Glargaard, MF Flemming Møller Mortensen og til sidst Jan Gregersen, formand for Metal Aalborg.
Ind imellem det hele bliver der en lille times tid, hvor der er ”Åben Mikrofon”, så alle med noget på hjerte kan komme frem med synspunkterne. – Læsere, som slet ikke kan få nok af 1. maj-taler og hyggeligt kammeratligt samvær på arbejdernes internationale kampdag, kan iøvrigt nå at være med begge steder, da sidste taler ved 1. maj-festen i Støvring er færdig i god tid inden 1. maj-festen i Terndrup starter.
Hans Henrik Borup Laugesen
