Skørping og Rebild har igen fået et lokalråd

Annonce

Personerne omkring Kulturstationen i Skørping har været initiativtagere til, at der nu igen er etableret et lokalråd for Skørping og Rebild byer. Det tidligere Skørping-Rebild Lokalråd nedlagde sidste år sig selv i protest med ændrede betingelser for anvendelse af de midler, Rebild Kommune hvert år tildeler kommunens lokalråd.

Oprindeligt var det planen, at lokalrådene kunne disponere over 100.000 kr. om året. Men et flertal i Rebild Byråd ændrede betingelserne, så 35.000 kr. af de 100.000 kr. lægges i en central pulje, så lokalrådene råder over 65.000 kr. om året og ellers kan søge om ekstra fra den fælles pulje. Dét fandt det tidligere lokalråd for Skørping og Rebild byer for bureaukratisk og sagde fra.

Giver det en chance

– Det må komme an på en prøve, hvor besværligt det i givet fald er. Men vi synes, det er ærgerligt, at der ligger nogle muligheder for økonomisk støtte til projekter i Skørping og Rebild, som vi ikke har adgang til, fordi der ikke er et lokalråd.

– Det er der så nu, siger Stig Jonstrup Pedersen, som efter den stiftende generalforsamling tirsdag aften blev valgt til formand, da bestyrelsen konstituerede sig.

Næstformand blev Anna Busch Nielsen, og Jørgen Østergaard blev kasserer.

De øvrige bestyrelsesmedlemmer er Svend Erik Østergaard og Per Alstrup, mens Henrik Bitsch Hansen og Hans Rønnau blev valgt som suppleanter.

Enighed om formålet

Inden valget var der debat om formålet med et nyt lokalråd. Der var enighed blandt de fremmødte om, at lokalrådets formål er at varetage lokalsamfundets interesser, fremme dets udvikling og søge medindflydelse i anliggender, der vedrører Skørping og Rebild byer.

Mere konkret betyder det – set med det nye lokalråds øjne – at det vil støtte ansøgninger, der forskønner og forbedrer det offentlige rum.

– Vi er også enige om hellere at støtte få, større projekter frem for mange små, da vi satser på størst mulig bæredygtighed, selv om det ene ikke nødvendigvis udelukker det andet. Vi tænker bredt, og bestyrelsen glæder sig til at forholde sig til de – forhåbentligt mange – udførlige og motiverede ansøgninger om støtte, siger Stig Jonstrup Pedersen.

Starter fra nytår

Skørping-Rebild Lokalråd planlægger mindst et møde i kvartalet med start 2017, da der ikke er midler for 2016 at disponere over.

Når de sidste formaliteter er på plads, vil man kunne følge lokalrådets arbejde via Skørping-Rebild Lokalråds profil på Facebook.