Spændende gæstekunst i Buderup Ødekirke

Annonce

I den kommende weekend, 27.-28. august, viser Østhimmerlands Kunstforening Kilden kunst i Buderup Ødekirke, Støvring.

Gæstekunstnerne er skulptør og keramiker Trine Guld, Ebeltoft, og billedkunstner Simon Aaen, Rønde, som blandt andet er kendt for at have lavet den smukke alterudsmykning i Haverslev Kirke.

Simon Aaens arbejdsområde som billedkunstner er troen og naturen.

Han har udsmykket tre kirker og 15 sognegårde, og er en af landets yngste kirkekunstnere. Hans arbejder er solidt gennemarbejdet og udstråler en stor indleven i naturens stærke udtryk. Maleteknikken med de mange lag maling giver værkerne en oplevelse af at være i konstant  bevægelse og samtidig indbydes til ro og fordybelse. 

Trine Guld forsøger at skabe plads til ro og fordybelse med sin kunst. Der skal være et umiddelbart udadrettet udtryk, men også en aura af indre virkelighed. Modsætninger er i det hele taget et vigtigt tema for hende. Det interesserer hende, når modsætninger forenes eller i det mindste mødes.

Hendes arbejdsproces er som regel intuitiv, idet hun mere ønsker at afdække skulpturens hemmelighed , end at opfinde noget nyt.