Svømmere på åbent vand
Søndag den 4. september gennemføres Rold Skov Open Water for femte år i træk. Der svømmes på tid i Store Økssø. Arrangørerne er badeforeningen Søens Folk, Svømmeklubben Pingvinen og Dansk Svømmeunion.
Svømmestævnet består af tre distancer: 500 meter, 1.500 meter og 3.000 meter.
Den korte distance er velegnet for deltagere, som vil prøve kræfter med at svømme i åbent vand for første gang. Minimumsalderen er 12 år.
1.500 meter distancen er for øvede svømmere, mens de meget rutinerede kan svømme 3.000 meter. Den længste distance er samtidig DM for masters svømmere. Det vil sige svømmere over 25 år. Der vil være DM- guldmedalje til vinderen for damer og herrer i masters årgangene 25-29år, 30-34år, 35-39år…………..95-99år.
Et hyggeligt, flot og anderledes stævne
Vandet i Store Økssø er køligt, mørkt og meget rent. Svømmerne vil opleve, at deres hænder bliver orange i det humus-farvede vand.
Den lokale koordinator Patrick Timmermann Hansen fortæller:
– Stævnet er et af de mest sikre open water events i landet. Det hænger sammen med, at den korte distance følger søbredden hele vejen. Derudover er der boards og både på vandet og livreddere langs bredden. Alle holder de et vågent øje med svømmerne og kan gribe ind, hvis der er behov for det.
God stemning med musik og speaker
Arrangørerne gør meget for at skabe en god stemning. Søens Folk sørger for gratis badstue. Der er musik og speaker. Man kan få kaffe og kage, og alle deltagerne får en portion varm suppe efter svømmeturen.
Patrick tilføjer, at det var helårsbaderne Søens Folk, der i sin tid fik ideen til svømmestævnet. Det første år stod de selv for arrangementet, og derefter blev kredsen af arrangører udvidet med Svømmeklubben Pingvinen og Dansk Svømmeunion.
Det er Naturstyrelsen, der sørger for, at søen er klar til at modtage de mere end 200 svømmere, som forventes at deltage.