Aktier er blevet et hit blandt private
Annonce
De fleste kender det måske. Du sidder i en samtale, og emnet glider let og elegant over på aktier og obligationer. Indtil da har du fulgt med i samtalen og bidraget aktivt, men nu begynder dine tanker at vandre hen til mere spændende emner. Hvad skal du egentlig have at spise i aften? Og gad vide hvor mange blade, træerne uden for vinduet egentlig taber i timen?
Noget kunne dog tyde på, at du fremover skal forsøge at holde koncentrationen på samtalen. I hvert fald hvis du vil være med på beatet i aktiehandlen. For aktiehandel bliver faktisk et større og større hit blandt private.
Tidligere har man, i hvert fald jeg, måske nærmere forbundet aktiehandel med store virksomheder og mennesker i jakkesæt, og ellers associeret det med kaotiske scener i amerikanske film. Men efterhånden er aktier blevet et allemandseje – eller i hvert fald en allemandsinteresse.
Det er muligvis også derfor du kan opleve, at helt almindelige samtaler drejes over på aktiehandel – for det er efterhånden blevet så normalt at de fleste har stiftet bekendtskab med det.
Hvordan kommer jeg så i gang med at handle?
Hvis du allerede nu har fået blod på tanden, men ikke ved hvor du skal starte, så er du ikke alene. En hurtig googlesøgning afslører nemlig, hvad nybegynderne søger på. For eksempel er ”hvilke aktier skal jeg købe i dag?” noget af det mest søgte. Og med god grund, for det KAN virke uoverskueligt at starte.
Et af de steder man kan starte er Aktieskole.com’s guide
. Og der er helt sikkert mange før dig, der har lavet adskillige begynderfejl, som du kan lære af. Det er en af fordelene ved at være lastmover på et område.
Og lad dig ikke skræmme af ord som kurtage og gebyrer – det ER faktisk til at overskue når man først sætter sig ind i det med den rigtige guide. Noget af det første du skal vælge, er en aktieplatform, hvorfra du kan købe aktierne. Valg af denne kan du naturligvis også få hjælp til, for de forskellige platforme har selvfølgelig forskellige fordele og ulemper.
Hvornår skal vi snakke om aktier?
Selvfølgelig bliver du ikke en rigtig børshaj natten over – det kræver øvelse og tålmodighed. Men inden du får set dig om, er du måske blevet en af de trælse typer, som bare gerne vil snakke om aktier hele tiden. Så er spørgsmålet bare: Hvordan får du nu vendt samtalen til at handle om aktier, så du kan udveksle tips og tricks med dine venner?
Det kan selvfølgelig klares nemt – for langt de fleste større virksomheder er børsnoterede. Så hvis samtalen kommer i nærheden af en sjov video set på de sociale medier – så kan du hurtigt få den drejet hen på mediets aktier, og om de er værd at købe. Eller hvis nogen har fået nyt job – er virksomheden børsnoteret? Og bum, så kan I tale om aktier igen. Har nogen netop syltet asier derhjemme? Det var pudsigt, for ”asier” lyder lidt som ”aktier”.