Fanget i Farten – uge 41

Annonce

Halberg & Friends: Fredag den 9. oktober er der igen koncert i Bælum Skovpavillon. Denne gang er det bandet Halberg & Friends, som sætter gang i sensommeraftenen i pavillonen. Bandet består af Paul Halberg, Heidi Degn, Jette Schandorf, Jan Sivertsen og Jørgen Kaufmann. Arrangøren bag fredagens koncert er KulturMøllen Bælum.

Jazz i Støvring: Jazz i Støvring er arrangører af en jazzkoncert i Stubhuset denne fredag. Aftenens orkester består af både danske og svenske musikkere med sangerinden Mette Najda Hansen i front. De vil fylde Stubhuset med jazzmusik inspireret af traditionerne fra New Orleans.

Vandretur i skoven: På søndag er der mulighed for at komme med Rold Skovs Venner på en indholdsrig vandretur i skoven ved Rebild. Turen byder både på et besøg på naturlegepladsen Røverknolden, savværket i Vedsted Skov og Brændeskoven. I Vedsted Skov vil Per Nielsen fortælle om savværket, og Preben Palsgaard støder til selskabet i Brændeskoven.

Løbeweekend: Den kommende weekend er der igen løbeweekend på Comwell Sport Rebild Bakker. Her vil Claus Hechmann, en af Danmarks bedste løbetrænere, introducere til forskellige løbeteknikker og fortælle om sit arbejde som elitetræner. Der har tidligere været afholdt løbeweekender i januar og maj.

Svampetur i Rold Skov: Tag med Naturvejleder Lars Wachmann fra Naturstyrelsen og Henning Christensen fra Foreningen til Svampekundskabens Fremme på svampetur i Rold Skov. Turen finder sted på søndag, men tilmelding er nødvendig – tilmelding foretages til RebildPorten senest onsdag den 7. oktober.

Hestens Dag: På søndag bliver Rold Skov og Rebild Bakker fyldt med heste, når der arrangeres rideture og hestevognskørsel i skoven. Anledningen er Hestens Dag i Rold Skov. Grupper af ryttere vil tage på tur i skoven for at lære skoven og god rideskik at kende. Samtidig vil der være mulighed for at komme med på en ca. 3 timer lang hestevognstur rundt i området.

Efterårsmode: Søndag var der sikkert flere af vore læsere, som tog turen til Hobro. Denne dag fejrede byens butikker efterårets komme med en række gode tilbud på de nye efterårskollektioner.

Bælum Ældrecenter: For nylig afholdt Bælum Ældrecenter høstfest i samarbejde med Venneforeningen. Festen bød på harmonikamusik og fællessang ved Bente Gade, og Lis Bøgh holdt høsttalen. Denne indeholdt blandt andet oplæsning af Søren Ryges hyldest til kartoflen. Også i oktober arrangerer Venneforeningen og Aktivitetsafdelingen på Bælum Ældrecenter en række skønne oplevelser. Således har man i denne uge besøg af Rørbæk Spillemandslaug. Tirsdag den 13. oktober er der magi i luften med besøg af Tryllekunstneren Helge. Og tirsdag den 20. oktober bydes der på bankospil.

Familiedag i Kinorevuen: Torsdag den 8. oktober er Rebild Borgerforening og Skørping Borgerforening gået sammen om at arrangere en familiedag. Arrangementet starter i Kinorevuen i Skørping, hvor der skal ses ”Far til fires vilde ferie”. Efterfølgende er der fælles spisning med rødvin til de voksne og sodavand til børnene. Sidstnævnte kan desuden glæde sig til slikposer og is.

Lav ledighed: Med en bruttoledighed på 3,4% har Rebild Kommune Nordjyllands laveste antal ledige. Det viser de nyeste tal fra Danmarks Statistik. Den lave ledighed bringer samtidig Rebild Kommune blandt de kommuner, der på landsplan har den laveste ledighed.

Maleriudstillinger: Netop nu kan Susanne Sangills malerier fra serien ØJEBLIKKE opleves på bibliotekerne i Støvring og Terndrup. Malerierne viser glimt fra hverdagen og fantasien, og er derfor meget forskellige i deres udtryk. De udstillede malerier kan nydes frem til mandag den 30. november.

Bælum Butikshus: Nu går byggeriet snart i gang i Bælum. Dagrofa har nu underskrevet lejekontrakten, så Købmand Sten Jensen kan rykke i nye, større lokaler, når disse står færdige. Det bliver firmaet Lund & Staun, der skal bygge det nye Bælum Butikshus. Byggeriet kan dog ikke stå klar til jul som først ventet, men det forventes, at der kan holdes åbningsfest i den nye SPAR senest 1. maj 2016.

Mejlby Borger- og Kulturhus: Mejlby Borger- og Kulturhus står over for en større renovering. Det samlede renoveringsprojekt beløber sig til omkring 1 million kroner. Arbejdet vil dog fortrinsvis blive udført af frivillige kræfter. Nu har projektet dog modtaget en håndsrækning fra Fonden Himmerland, som fornylig overrakte en check på 10.000 kr. Pengene er øremærket til renovation af køkkenet i Mejlby Borger- og Kulturhus.

Rejsen til Amerika: Mandag den 12. oktober afgår ”Rejsen til Amerika” fra RebildPortens veranda. Der er tale om en spændende aktivitetsdag for børn, hvor deltagerne samtidig bliver klogere på udvandrehistorien. Fortællingerne om udvandringen til Amerika omkring starten af 1900-tallet er denne dag tilpasset børnene. Husk varmt tøj, da arrangementet foregår udendørs.