Find motiv-stederne for de gamle lokale maleres værker og vind middag hos Top Karen
FORSLAG til en frisk udendørs aktivitet i efterårsferien: Tag cyklen eller ”apostlenes heste” rundt i de gamle Rebild-maleres fodspor og vind en dejlig middag hos Vivian og Ertik Eriksen i legendariske Top Karens Hus på toppen af lyndbakkerne.
De gamle kunstmalere elskede Rebild-området. De smukke landskaber blev brugt som motiver på lærrederne igen og igen op gennem tiden.
62 original-malerier udstilles
I Rebildcentret kan gæsterne lige nu opleve 62 originale lærreder + to stykker kongeligt porcelæn, som alle har motiver fra lokalområdet. Værkerne er skabt i perioden 1865 – 1980.
16 motiv-steder identificeret – se det selv gennem rammerne
Naturvejleder Søren Risborg, kunstsamler Sven Erik Østergård og Rebildcentrets Anette Bruun Hansen har været på motivjagt ude i landskabet og fundet 16 af de steder, hvor de gamle malere engang stod med deres staffelier.
Her har de opstillet tomme guldrammer, et foto af det gamle maleri, lidt information om kunstneren og om landskabets forandring. Ændringerne kan man selv se ved at kigge gennem de tomme rammer.
Find selv flere af stederne
Rebildcentret har nu udskrevet en konkurrence om at finde de resterende 48 steder, som de gamle malere har foreviget på lærrederne i centrets udstilling. Den motivjæger, som kan genfinde det største antal motiver ude i 2019-landskabet, vinder en middag for to i det historiske Top Karens Hus, som i øvrigt figurerer på fem af de gamle malerier.
Fotos som dokumentation
Når en motivjæger har fundet nøjagtig det sted, hvor en af de gamle malere engang stod og svang penslerne, skal kameraet eller mobiltelefonen frem. Det gælder om at fotografere motivet fra den helt rigtige vinkel og afstand, så det er muligt at genkende stedet, selvom landskabet i de fleste tilfælde vil være forandret.
Frist frem til 25. oktober
De digitale fotos sendes inden 25. oktober på mail til Rebildcentret, hvor Anette Bruun Hansen vil lægge dem på centrets website under fanen ”KONKURRENCE”. Her findes konkurrencebetingelser og fotografier af alle de udstillede malerier.
Fotografierne udstilles
Under enkelte af malerierne ligger allerede AnetteBruun Hansens forsøg på at indfange motivet igen og beskære det nogenlunde som det gamle maleri. Når den 25. oktober oprinder, vil konkurrencedeltagernes fotografier også ligge under de forskellige malerier, som er forsøgt gengivet. Vinderen blive offentliggjort på www.rebildcentret.dk og på centrets Facebook.