Rebilds C-borgmesterkandidat vil også i regionsrådet
Det Konservative Folkeparti i Rebild Kommune har fået fire kandidater på listen til regionsrådet i Region Nordjylland i november i år, deriblandt borgmesterkandidater Lene Aalestrup, formand for Rebild Kommunes kultur- og fritidsudvalg.
Den konservative kandidatliste til regionsvalget tæller knapt 30 kandidater, og her kom Lene Aalestrup med i top 5, efterfulgt af Gry Tange og Flemming Knudsen fra Skørping samt Kim Hornbech fra Nørager.
Kandiderer også til byrådet
Alle fire lokale konservative kandidater er ligeledes opstillet på Rebilds liste til byrådsvalget, hvor de sammen med holdet gør klar til valgkampens mange aktiviteter.
Det er iøvrigt første gang Lene Aalestrup stiller op til regionsvalget: – Men efter knapt 12 år i lokalpolitik kan jeg se en fordel i at kunne skabe en større sammenhængskraft kommune og region imellem, indenfor de mange fælles områder, fortæller hun.
Lene Aalestrup sidder allerede i dag i et tværfagligt samarbejde via den Nordjyske Kulturaftale, hvor de nordjyske kommuner, Region Nordjylland og Kulturministeriet samarbejder i et stærkt fælles netværk.
Kredsbestyrelsen genvalgt
Ved opstillingsmødet blev den nordjyske kredsbestyrelse genvalgt, og regionens konservative spidskandidat Per Larsen glædede sig over baglandets opbakning til regionsvalget.