Røde Kors-genbrug i Rebild skaffer tæt på halv million kroner på bare et år
Næsten 500.000 kr. – en halv million! – skaffede de tre lokale genbrugsbutikker under Røde Kors Rebild. Pengene bruges blandt andet i det lokale hjælpearbejde, fx julehjælpen, som denne gang spredte glæde i 50 hjem, med julemad og gaver til børnene.
Det var forståeligt en meget tilfreds formand Jesper Bendix som i sin beretning på generalforsamlingen forleden konstaterede, ”at 2018 havde været et godt år”.
Ved en lille festlighed, hvor alle lokale Røde Kors-frivillige var inviteret, blev det flotte lokale arbejde markeret, og Anders Ladekarl, den øverste i Røde Kors Danmark, som var gæst, roste indsatsen og understregede at det stadigvæk er vigtigt, at der kommer flere penge i kassen, for der er behov for mere nødhjælp end nogensinde før.
Husstandsindsamlingen i oktober gav mindre end normalt – 50.000 kr. -, et udtryk for, at der er blevet mange flere om budet, når der appeleres til folks bidrag til velgørenhed.
5 familier på sommerferie
– Der blev sendt fem familier på sommerferie i 2018, fortalte formand Jesper Bendix på generalforsamlingen.
– Metoden er, at vi sørger for alt for familien: Der står et hus klart, når de kommer frem – de har mulighed for at vælge de aktiviteter, de har lyst til, og der er sat penge af til, at de også kan få noget at spise, mens de er på ferie.
Skulderklap til frivillige
– Besøgstjenesten, Vågetjenesten og Tryghedsopkald er aktiviteter, som er typiske for Røde Kors. Typiske, fordi de alle er aktiviteter, som er i direkte kontakt med folk, der har brug for vores hjælp, og typiske, fordi de bare kører stille og roligt år efter år, uden at vi tænker på dem i det daglige arbejde, sagde formanden og understregede: – Men I skal vide, at I er en del af hele familien, og vi sætter stor pris på jeres indsats. Tusind tak!
Bedre forhold for Nørklerne
Bestyrelsen i Røde Kors Rebild vil gerne yderligere produktudvikle og forbedre det lokale hjælpearbejde i det kommende år:
– Nørklerne i Støvring har trange kår. Vi vil forsøge at finde et sted, hvor de kan sidde lidt mere komfortabelt – der er visse krav til lokalerne – gerne midt i byen, uden trapper og lidt mere plads end i dag, lovede Jesper Bendix.
Desuden er bestyrelsesmedlemmerne enige om, at udflugten – som traditionelt har været forbeholdt personalet i genbrugsbutikkerne, fremover skal være for alle frivillige i Røde Kors Rebild.
Endelig kan det nævnes, at formanden understregede: – Sommerferieprojektet og julehjælpen er aktiviteter, hvor vi kommer ud til folk, der har brug for hjælp. Og selvom det er aktiviteter, der koster os penge, synes jeg, at vi godt kan intensivere disse aktiviteter og øge antallet af mennesker, der får glæde af vores hjælp.
Bedre forhold for Nørklerne
Ved valg til bestyrelsen blev Bodil Lundgren og Merethe Asp genvalgt. De to suppleanter Else Marie Hedegaard og Bente Bislev Jensen blev også genvalgt.
Der skulle vælges to revisorer, og her var der genvalg til Irma Jensen, mens Gerda Pinstrup nyvalgtes til at afløse Elisabeth Von der Hude, som ikke ønskede genvalg.