Kig Ind til sæsonens første udstilling..!
Kunstudvalget i Kultur – og Medborgerhuset Kig Ind i Nørager starter udstillings-sæsonen på søndag eftermiddag den 27. august med fernisering på en blandet buket af billedkunst og unikke stof tasker og punge, m.m.
Billedkunstner
Lise Christiansen, Assentoft
Lise Christiansen maler primært med oliefarver og er ikke bange for at bruge hele farveskalaen i sine malerier.
Hun har altid malet, og producerede sit første oliemaleri i en alder af 16 år.
Hun maler oftest naturalistisk, nærmest fotografisk, men udfordrer også andre stilarter inden for billedkunst.
Hun har modtaget undervisning på Randers kunstskole af forskellige kunstnere bl.a.: Gerda Svane, Alex Krulov, Finn Johansen, Aage Arberg, Niels Frank, Tue Nørgaard, Bjarne Riis og akvarel kursus på Tobaco v/ Ulla Fredsøe. Lise Christiansen har desuden udstillet sine værker mange forskellige steder.
Ud over billedkunsten er Lis også meget musikalsk orienteret.
Hun er bl.a. en del af en gruppe, som spiller klassisk spillemandsmusik.
Tina Hougaard, Gl. Nørager
viser stoftasker og punge
Tina er uddannet møbelpolstrer og driver sin forretning i sit nyrenoverede værksted/forretning i Gl. Nørager.
Hun har altid været fascineret af det kreative og ikke mindst de lækre materialer, som hun møder igennem sit arbejde som udlært møbelpolstrer. Et fag hun har arbejdet med siden 1995. Igennem arbejdet opstår der en masse spildmaterialer, som normalt ender som affald, og ud af dette opstod idéen om at genbruge det i stedet for.
Tina begyndte derfor, når der opstår tid ind imellem hendes arbejde med møblerne, at designe tasker, punge og lignende af ”overskuddet”.
Taskerne er enkle, unikke og klassiske i design. De er hovedsageligt fremstillet af naturmaterialer: Uld, hør og læder, som er meget slidstærkt.
Hun henter sin inspiration fra alt ,som rører sig inden for mode- og boligområdet.
Store som små er meget velkomne til ferniseringen.
Der er gratis adgang til udstillingen, som kan ses frem til den 18. oktober.