Ladekarl på tallerkenen i Arden

Annonce

Generalsekretær Anders Ladekarl fra Dansk Røde Kors er på menuen ved næste udgave af det kulturpris-belønnede initiativ ”Kulturtallerkenen” i Arden onsdag aften den 31.oktober til sæsonens andet arrangement. Kulturtallerkenen trak sidste sæson fulde huse til fem aftener med fællesspisning, spændende foredrag og hyggeligt samvær – og der er også i år rift om billetterne.

”Røde Kors – altid til stede” hedder Anders Ladekarls levende foredrag, som tager afsæt i mange års erfaring med internationalt og nationalt humanitært arbejde.
Han vil fortælle om Røde Kors´ arbejde både i dagligdagen og under katastrofer – fra førstehjælpskassen bag i bilen til krige og katastrofer på den anden side af jorden.
Anders Ladekarl inviterer til en åben dialog, som kommer tæt på jordskælv, oversvømmelser, tørke, hungersnød og krige ude i verden samt fattigdom og ensomhed i Danmark.

Sang, musik
og fællesspisning

Den musikalske underholdning leveres af Gritt Møller, som også synger for og akkompagnerer fællessangene.
Det samlede program kan iøvrigt ses på www.kulturhusetiarden.dk, og billetter kan købes på Himmerlandsbilletten og på Arden bibliotek.
Kulturtallerkenen er arrangeret i samarbejde mellem Ældresagen i Arden, Røde Kors i Arden, LOF Mariagerfjord/ Rebild, Blå Kors Rold Skov, Det Blå Værested, Mariagerfjord Bibliotekerne og Kulturhusforeningen.
Traditionen tro er der ikke ”kun” kultur på tallerkenen, da arrangementet indledes med hyggelig fællesspisning, – altså mad-kultur!