Rige muligheder for alle med hang til korsang

Annonce

Efteråret banker på. Det betyder samtidig sæsonstart hos foreninger, sportsklubber, aftenskoler m.v. Også for dem, der har lyst til korsang er det på høje tid at melde sig til. Der er rig mulighed for at få rørt stemmebåndene i både Rebild Kommune og Mariagerfjord Kommune. I det følgende har Vores Avis samlet en kort præsentation af nogle af de mange tilbud for både børn og voksne.

Skørpingkoret starter op igen torsdag den 3. september. Den nye sæson vil byde på en alsidig musikalsk oplevelse, og syngemester Søren Steen Nielsen glæder sig til at se såvel nye som kendte ansigter. Det er Skørping Sangforening, der står bag Skørpingkoret. Koret mødes sædvanligvis hver torsdag i Sognegården i Skørping. Læs mere på www.ssmf.dk.Reklamelink

Også korsang i 9510

Ved Astrup og Rostrup kirker har man både børnekor, ungdomskor og voksenkor. Børnekoret og ungdomskoret starter begge mandag den 7. september på Astrup Specialskole. De to kor er for henholdsvis børn i 2.-5.klasse og teenagerene i 6.-9.klasse. Alle, der er for gamle til disse to kor, er til gengæld velkomne i voksenkoret. Voksenkoret starter allerede tirsdag den 1. september i konfirmandstuen ved præstegården i Astrup.

Det kendte Rostrupkoret

Rostrupkoret begyndte efterårssæsonen mandag den 31. august. Dette populære kan for øvrigt fejre 35 års jubilæum næste år. Gennem tiden har Rostrupkoret bl.a. givet koncert i Kulturhuset i Arden og Vebbestrup kirke. Ikke desto mindre er koret åbent for alle sangglade. Koret øver på Valsgaard Skole i Hobro.

Mariagerfjord Gospel

Er man mere til Gospel og villig til at køre et stykke vej, så er Mariagerfjord Gospel en mulighed. Koret starter op igen efter sommerpausen onsdag den 2. september. Mødestedet er den store sal oven på Hobro Bibliotek, hvor korleder Louise Trabjerg vil sætte koret i gang med nye sange. Lidt senere på sæsonen vil der også blive taget hul på julesangene.

Både børne- og voksenkor i Aarestrup-Haverslev

I Aarestrup-Haverslev foregår indøvningen af sange og salmer i Sognets Hus i Haverslev. I voksenkoret Aarestrup-Haverslev Kirkekor er sæsonen allerede i gang, men nye interesserede kan sagtens nå at være med. De to sognes kirke-pigekor starter sæsonen torsdag i næste uge, og henvender sig til piger i aldersgruppen 3. til 7. klassetrin.